Tak jako v domácnostech či obcích nastává po dlouhé zimě čas jarního úklidu, tak i myslivcům nastávají pravidelné jarní povinnosti v honitbě. Týká se to především krmných zařízení, jako jsou bažantí zásypy či srnčí krmelce. Je nezbytné nejprve odstranit zbytky nespotřebovaného krmiva, upravit okolí a pak tato zařízení k přikrmování zvěře dezinfikovat vápnem. Tím se zabrání šíření choroboplodných zárodků a plísní, pro které by nastávající oteplování vytvářelo ve zbytcích krmiva, někdy znečištěných trusem zvěře, ideální podmínky. Při této příležitosti je vhodné provést potřebné opravy jak na zastřešení, tak vlastní konstrukci krmelce, na kterých se podepsalo nepříznivé zimní počasí či zvěř. Divoká prasata dokážou při svých výpravách za potravou poškodit či zcela zničit nejeden zásyp či krmelec, včetně likvidace drobné zvěře. Za účelem snížení nejen škod na zvěři, ale rovněž ve snaze zabránit nárůstu stížností spoluobčanů, byl zintenzivněn útlum černé zvěře. Za uplynulé dva roky bylo v lokalitě naší honitby uloveno celkem 78 kusů prasete divokého.

 

 

Přestože se může zdát, že do začátku dalšího období přikrmování zvěře je dostatek času, bývá dobrým zvykem vykonat tyto práce během jara, aby zařízení byla připravena včas a v honitbě byl pro další měsíce potřebný klid pro zvěř hnízdící a vyvádějící mláďata.

 

 

Další povinností myslivců je oprava, obnova a budování nových pachových ohradníků. Je jasné, že některé opěrné kůly v blízkosti komunikací v zimě značně utrpěly, a tak je třeba provést jejich náhradu, současně s nastříkáním pěny s účinnou odpuzující látkou. I když na podzim a v zimě došlo k několika střetům motorových vozidel se zvěří, a to i v místech, kde jsou pachové ohradníky nainstalovány, naše zkušenost s nimi je pozitivní. Dá se říci, že při pravidelné a včasné aplikaci nástřiku jsou pachové ohradníky velmi účinné, hlavně proti srnčí zvěři. Pro černou zvěř to již tak jednoznačně neplatí. Do budoucna chceme pachovými ohradníky osadit další silnice vedoucí naší honitbou.

 

 

Mezi každoroční povinnosti patří též jarní sčítání zvěře. Nasčítané stavy nám vypovídají o skutečných počtech zvěře v honitbě, o tom, jaké byly zimní ztráty, a zároveň slouží k mysliveckému výkaznictví a plánování. Musíme se též zmínit o únorovém podávání medicinálních přípravků proti parazitům srnčí zvěře.

 

  

 

 

Jak již bylo řečeno, jarní období rozhoduje o přírůstcích lovné zvěře, kdy velmi záleží na dobrém počasí. Důležitý je však také klid na polích a lesních pozemcích. Žádáme proto všechny, kteří vstupují do honitby, aby svou činností neplašili zvěř a hlavně své psí miláčky nepouštěli volně a bez dozoru, a to nejen proto, že je to zakázáno zákonem i obecní vyhláškou, ale zejména proto, aby i touto formou přispěli k ochraně přírody.

 

 

   

 

                                                                                                  Ing.Jindřich Trpák