Myslivost – pasování

Dne 23. února 2017 se konala výroční schůze Mysliveckého spolku Zdiby – Klecany. Kromě zpráv funkcionářů o činnosti a hospodaření za uplynulý rok proběhlo i pasování slečny Evy Samcové na myslivkyni a paní Andrey Svobodové a pana Jana Sobotky na lovce černé zvěře.

Pasování, přijímání mezi myslivce, je důležitou událostí, kterou si každý pamatuje po celý život. Probíhá tak, že je nový myslivec nejprve představen přítomným členům spolku. Pak je různými zkouškami zábavnou formou prověřeno jeho odhodlání stát se myslivcem. Jeho znalosti jsou testovány otázkami z mysliveckého života, někdy i s příměsí „myslivecké latiny“. Po tomto úvodu nastává vlastní slavnostní pasování, které provádí buď myslivecký hospodář, předseda nebo některý starší zkušený myslivec. Ten adepta, který poklekne na pravé koleno, třikrát jemně udeří na levé rameno loveckým tesákem, a přitom pronáší tuto pasovací formuli:

-          první úder vedu k slávě české myslivosti, kterou hajme vždy a všude s poctivostí

-          druhý úder dávám jménem myslivosti pána, jemuž vděk a úcta budiž vzdána

-          třetí úder k poctě Hubertově platí, přízeň svou Ti patron náš rač zachovati

-          přijímám Tě do řad mysliveckých druhů, s přáním lovu zdar buď vítán v našem kruhu

Pasování je ukončeno předáním pasovacího listu a přípitkem.

Podobně probíhá i pasování na lovce černé zvěře, při příležitosti ulovení prvního divočáka. Pasovací formule je následující:

-          prvním úderem Ti blahopřeji k ulovení prvního divočáka, jménem svým a všech myslivců našeho spolku

-          druhým úderem Tě u příležitosti ulovení Tvého prvního divočáka přijímám do řádů lovců černé zvěře

-          třetím úderem Ti připomínám, abys za všech okolností zůstal čestným myslivcem a pracoval k dalšímu povznesení naší krásné české myslivosti

-          lovu zdar

Pasování patří mezi myslivecké tradice, které je třeba udržovat, a je potěšitelné, že o myslivost projevují zájem i ženy, a to jako aktivní myslivkyně či jako chovatelky loveckých psů či dravců.

  

                                                                                                                   Ing.Jindřich Trpák